Символи и Знаци – част Първа
Една от отличителните черти на човека е търсещият ум. Ние винаги сме си задавали въпроси за това от къде идваме, какво става с нас след смъртта, какъв е скритият смисъл на феномените, дали те засягат само нас, но и нашата природа.
Хилядолетия напред сме изграждали система от вярвания и по този начин сме развили огромен запас от знаци и символи, които ни напомнят за връзката ни с Вселената.
Но, какво всъщност са тези знаци и символи? Нека да го уточним.
ЗНАКЪТ има недвусмислена функция: Той е съставна част от писмения или визуалния език, лексика, начин за информиране или регулиране на пътно движение, отличителна характеристика на търговски компании за продуктите им, общества, корпорации и т.н. И като такива, знаците носят прости послания и имат непосредствен директен смисъл.
СИМВОЛЪТ от своя страна е визуален образ представляващ комплексна идея- един по дълбок указател на универсални истини.
Огънят, например, визуализира слънцето и мъжката жизнена сила, която е около нас навсякъде, а пролетното цвете представлява възраждането и новият живот. Когато разглеждаме символите в перспектива, животът става по богат и изпълнен със смисъл.
Тук не трябва да забравяме, че по-голямата част от архиетипите са свързани с Вселената и Космоса, и си остават такива. Някои символи – като кръга и полета на птиците са универсални. Наред с другите му значения, кръга символизира раждането, прераждането, кръговрата, сезоните, а птицата може да се свърже с възлизането на душата на небето така например, както е и в шаманизма, египтологията и други култури.
Митичните животни също се срещат в символизма от хилядолетия и те символизират общи качества от човешката природа – например Сатирът е наполовин коза, наполовин човек и това ни показва по-висшата и по-нисшата природа. Но, нека да не пропусна и най-важното, че опознаването на символите се дължи на миграция.
Миграция на символите:
Не е трудно да си представим, че символите, които познаваме и дори и тези, които не познаваме, ни карат да се замислим за техният произход и миграционният процес, които са претърпели въз основа на обмяна на идеи и култури. Тук важна роля са изиграли търговските кораби и кервани, които с размяната на стоки и културни прилики и различия са обменяли символи и религиозни послания…
Но, има ли символи, които навсякъде по света да бъдат с еднакво значение и цели? – Да, има.
Такива например са символите на богинята майка, символите на ежедневният живот, символите в сънищата, модерните символи и символите от нюейдж – нова ера.
Преди да отидем към някои по–конкретни значения, бих искала да ви обобщя значението на символиките и тя е, че веднъж разбрали скритото значение на символите и изобразените чрез тях предмети ние осъзнаваме, че дуализмът в природата е реален и съществува.
Космосът:
Когато наблюдават движението на Слънцето, Луната, Звездите и планетите, също и смяната на сезоните, хората постепенно са развивали представа за естествения ритъм на Вселената и приспособяването към естественият ред, и съвсем неусетно символиката на космоса започва да се преплита с тази на религията.
Загадките на Вселената се обясняват чрез космическите символи и божието възмездие и за това символиките са станали изключително важни за човешките общества, за да могат да постигат по хармоничен живот и стремеж към божественото просветление.
Независимо от съвременните научни открития символиката на Космоса става значима за много хора по света и продължава да внася колорит.
Слънцето:
Повечето култури почитат слънцето, като върховна космическа сила, тази сила, която дарява топлина и позволява на Земята да се затопля и възпроизвежда. Като източник на топлина – Слънцето символизира жизнеността, страстта и младостта и просветлението.
Също така, често срещано е като емблема на царско или императорско величие, властта, богове и легенди.
Изгревът и Залезът символизират раждането, смъртта и възкръсването. В различните култури слънцето е наричано като : Аполон, Сурия, Фаетон, Феникс, Кепри, Икар, Раху и мн.др.
Като символ на властта – той е изобразен на японското знаме- потомък на богинята Аматерасу, при крал Луи 14 – Самопровъзгласеният Крал-Слънце на Франция и в масонството и др
Луната:
Луната винаги е вълнувала и впечатлявала човешкият дух, присъствието й в нощното небе е било символ на майчинството, женската цикличност и надеждата. На нея са подвластни водите, Господарка на сънищата а тъмната й част е била свързвана с окултното.
Освен с всички тези влияния на нея се преписват и управлението върху човешките съдби и трансформациите – върколаци, лисици, ягуари и т.н.
Тук ще ви изброя най-често познатите Богове и Богини на Луната: Бастет, Артемида, Чане, Ичел, Койолксаукви.
Планетите:
Още първите астрономи отбелязват, че освен Слънцето и Луната, има и други движещи се светлини в правилни орбити и ги наричат планети /планетарис/ – което ще означава – скитници. И ги кръщават с имената на древноримски богове:
Меркурий е наречена на Бога Вестител и се свързва с търговията – денят му е сряда и и металът му е живак.
Венера е наречена на Богинята на Любовта и тя се свързва с женското и сексуалността, желание за възраждане и щастие. Денят и е Петък а металът – Мед.
Марс е наречен на Бог Марс, който е изобразен като силен войнстващ мъж и символизира насилието, страстта, огънят и смелостта. Денят му е вторник, а металът желязо.
Юпитер е наречен на Богът свързан с равновесието и справедливостта. Денят и е четвъртък а металът – калай.
Сатурн – Сатурн е единствената планета представена като възрастен човек и се олицетворява с твърдостта, морала, меланхолията, депресията. Денят е събота, метала е олово.
В цялостното описание за космоса и планетите в Астралната Карта са включени знаци и символи, които са се ползвали и от Алхимията.
Земя:
От древни времена Земята е почитана, като най-великата Богиня-Майка – образ и символ на прехраната и отглеждането на потомството. Елементът Земя олицетворява женското и пасивното. Традиционно се изобразява като кръг. В китайската символика тя е ИН.
Имената под които се среща са : Гея, Деметра, Чихуакоатъл.
В окултизма Земята е утробата и съзидателното начало, но и долният свят, чийто царство е дълбоко в недрата й.
Планини:
Както земните образувания които се издигат най високо в небето, планините внушават страхопочитание и са смятани за свещени в религиите по цял свят. Често са свързвани с домовете на боговете, духовете и пророците.
На много от тези места са създадени свещени терени, които им придават духовна чистота и вечност в трансцеденталното, и поради тази причина ежегодно те са посещавани от стотици хиляди поклонници с цел получаване на блага и просветление.