Гръцки и Римски Божества
Древногръцката цивилизация се свързва с множество богове, които подобно на хората спорят, изпитват чувства, влюбват се.
По-късно римляните присвояват техните боговете, давайки им римски имена. Така например Зевс става Юпитер. Те комбинират атрибутите им с тези на други божества и така Кронос се превръща в Сатурн – разменяйки сърп срещу коса. Днес познаваме главните богове благодарение на класическата архитектура и живопис.
Хадес / Плутон – Бог на смъртта, владеещ подземното царство. Хадес често е бил изобразяван с корона и скиптър двузъбец – символ на живота и смъртта. Той е следван от триглавото куче Цербер – пазача на портите на Хадес.
Нике / Виктория – За гърците Нике е символ на превъзходство и победа. Крилете й символизират победа.
Зевс / Юпитер – Повелител на боговете и Бог на небесата. Сред атрибутите му е и символа на орела, който символизира мощта и владетелският статут.
Афродита / Венера – Богиня на пролетта и красотата. Нейните атрибути са лебед, мидена черупка, делфин и пламтящо сърце.
Ерос / Купидон – Ерос е Бог на любовта. Носи два вида стрели с които пронизва жертвите си – златните стрели са за любов, а оловните – за страст.
Дионис / Бакхус – Бог на лозарството и виното, но също и Бог на плодородието. Той често е изобразяван с корона от бръшлян или грозде.
Хера / Юнона – Богиня на брака. Символът й е петел и лотос.
Посейдон / Нептун – Бог на морето и морските стихии. Прилича на стар брадат мъж. Сред атрибутите му са тризъбец – символ на светкавицата и бурята, делфин – символ на спокойствието и спасяването на корабокрушенци.
Арес / Марс – Бог на войната и – логично – неговите атрибути са копие и шлем. В Троянската война той е победен от богинята Атина – която е символ на мъдростта над насилието. Понякога е съпътстван от вълк, защото неговите двама сина близнаци Ромул и Рем са отгледани от вълчица.
Кронос / Сатурн – Кронос е Бог на пшеницата а сърпа, с който събира снопите се е превърнал в негов символ. При Сатурн той преминава като символ на смъртта и разрушението, предхождащи прераждането.
Хермес/ Меркурии – Хермес е изобразен с криле, шапка и сандали, които символизират бързината му. Той носи жезъл. Името му е Кадуцей – символ на баланса и хармонията.
Аполон – Бог на изкуствата и светлината. Атрибутите му са лък, стрели и змия. Те означават властта му над хищниците. Аполон е и покровител на Делфийския Оракул.
Атина / Минерва – Богиня на мъдростта и учението в Микенския период. Често е изобразявана с войнски шлем, подпряна на щит или копие. Символа й е совата.
Пан – Бог на пастирите и ловците. Рогата, копитата, опашката и издутият му корем са символ на животинската му сексуална природа. Той е изобразен с инструмент от който излиза омагьосваща музика, с която контролира животните, но понякога е и страшилище за хората. От там произлиза думата паника.
Днес познаваме главните Гръцки и Римски Богове благодарение на класическата архитектура и живопис.